Az élet, a testi épség és az egészség elleni bűncselekmények
Az élet, a testi épség és az egészség elleni bűncselekmények az ember biológiai létezése, illetve az élettani értelemben vett ember személyisége ellen irányulnak.
Témakörünk feldolgozása során az alábbi cikkekkel találkozhat az olvasó:
- emberölés
,
- minősített emberölés,
- erős felindulásban elkövetett emberölés
,
- öngyilkosságban közreműködés
,
- magzatelhajtás
,
- testi sértés
,
- foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés
,
- segítségnyújtás elmulasztása
.
Témakörünk első cikkében az emberölés nyitott törvényi tényállásáról olvashatunk, melyben az élet kezdete és vége, illetve az aktív és passzív eutanázia fogalma kap hangsúlyos szerepet. A cikkből kiderül, hogy mikor beszélünk alkalmatlan kísérletről (pl. halott emberen elkövetett emberölés), mi az emberölés elkövetési magatartása, mulasztás esetén pedig melyek a felelősségre vonás feltételei. A bűncselekmény befejezetté válásában (halálos eredmény) a tevéssel vagy mulasztással okozati összefüggésben való bekövetkezése a legfontosabb tényező.
A minősített emberölés esetén az ölési cselekmény valamely olyan tulajdonságát értékeli a büntetőjog, amely súlyosabb büntetőjogi fenyegetést tesz indokolttá. Eszerint lehet:
- előre kitervelten elkövetett emberölés,
- nyereségvágyból elkövetett emberölés,
- aljas indokból vagy célból elkövetett emberölés,
- különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés,
- hivatalos személy vagy külföldi hivatalos személy ellen, hivatalos eljárása alatt, illetőleg emiatt, közfeladatot ellátó személy ellen e feladatának teljesítése során, továbbá a hivatalos, a külföldi hivatalos vagy közfeladatot ellátó személy támogatására vagy védelmére kelt személy ellen elkövetett emberölés,
- több ember sérelmére elkövetett emberölés,
- több ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés,
- különös visszaesőként elkövetett emberölés,
- 14. életévét be nem töltött sértett sérelmére elkövetett emberölés,
- védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés,
- a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére.
Az erős felindulásból elkövetett emberölés cikkünkben a kóros elmeállapoton alapuló felindultság (patológiás), illetve az éplélektani alapon nyugvó felindultság (fiziológiás) különböztethető meg, melyhez szorosan kapcsolódik a méltányosság, illetve a rögtönösség fogalma.
Az öngyilkosságban közreműködéshez kapcsolódó fontos fogalmak az elkövetésre rábírás, illetve az elkövetéshez való segítségnyújtás.
Magzatelhajtás esetén a terhesség mesterséges és jogellenes megszakítását szankcionálják.
Testi sértés esetén a testi épség vagy az egészség sérül. A bűncselekmény minősítése során irányadó fogalom a gyógytartam. E bűncselekménynek súlyosabban minősülő esetei is vannak.
A foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés esetén a foglalkozási szabályok köre, a foglalkozási szabályszegés és a közvetlen (reális) veszély fogalmait vizsgálva az állapítható meg, hogy a testi sértés mint eredmény esetén az elkövetőt csak gondatlanság terhelheti.
Segítségnyújtás elmulasztása esetében van olyan személy, akinek élete vagy testi épsége közvetlen veszélyben van. Fontos fogalmi elem a tőle elvárhatóság, ugyanis a bíróság a társadalmi elvárhatóság általános szintjéből indul ki.
Ha büntetőeljárás, büntetőügy
(Forrás: magyarorszag.hu)