A feltételes elítélésnek a próbára bocsátás melletti másik – belga-francia eredetű – formája a büntetés végrehajtásának felfüggesztése. Ekkor a bíróság kiszabja a büntetést, azonban annak azonnali végrehajtásától meghatározott ideig eltekint. Ha ezen idő alatt az elítélt törvénytisztelő életmódot folytat, betartja a rá vonatkozó magatartási szabályokat, akkor a bíróság a próbaidő leteltét követően a büntetést kitöltöttnek tekinti. Így mellőzhetőek a büntetés végrehajtásával szükségképpen együtt járó hátrányok, ugyanakkor az elkövető nem kerül ki eddigi környezetéből, folytathatja – illetve megváltoztathatja – korábbi életét, kezébe véve a döntést: saját jövőbeli viselkedésétől függ csupán, hogy a büntetés végrehajtására sor kerül-e. Ezért a feltételes elítélés e formájának is kedvező speciálpreventív jellemzői vannak.
Nem minden esetben mellőzhető azonban a büntetéskiszabás egyéb fontos körülménye és a büntetés generálpreventív célja. Ezért – az egyéb érdekeket is figyelembe véve – a törvény csak meghatározott körben biztosítja e jogintézmény alkalmazhatóságát. Ezek a korlátozások – némileg eltérve a próbára bocsátástól – elsősorban a büntetés tartamához kapcsolódnak, az elkövető társadalomra veszélyessége – bűnösségének foka – a próbaidő hossza kapcsán nyer fokozott értékelést. Természetesen itt is minimumfeltétel, hogy a büntetés célja így is elérhető legyen.
Alkalmazási feltételek
Ennek megfelelően a két évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása próbaidőre felfüggeszthető, ha – különösen az elkövető személyi körülményeire figyelemmel – alaposan feltehető, hogy a büntetés célja annak végrehajtása nélkül is elérhető. A határzár tiltott átlépése
, a határzár megrongálása
, valamint a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása
esetén az öt évet meg nem haladó szabadságvesztés végrehajtása is felfüggeszthető.
A végrehajtás felfüggesztésének akadályai
Nincs ugyanakkor lehetőség egyéb büntetés, a mellékbüntetés vagy intézkedések
végrehajtásának a felfüggesztésére. A szabadságvesztés végrehajtása sem függeszthető fel, ha az eljárás alapját adó szándékos bűncselekményt az elkövető egy, korábban vele szemben kiszabott szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt vagy felfüggesztésének próbaideje alatt követte el
, vagy ha az elkövető a bűncselekményt bűnszervezetben követte el
, illetve ha az elkövető többszörös visszaeső.
,
A végrehajtás felfüggesztésének legfontosabb szempontjai
A jövőbeli feltétel vonatkozásában elsősorban a büntetés céljára és a büntetéskiszabás elveire kell alapozni a döntést, az elkövető személyi körülményeit ezzel összefüggésben kiemelten mérlegelve. A felfüggesztés mellett szólhat, ha a cselekmény társadalomra veszélyessége jelentősebb ugyan, azonban a bűnösség foka kisebb, illetve ha a társadalomra veszélyessége kisebb, de a bűnösség foka jelentősebb.
Részben végrehajtandó, részben felfüggesztett szabadságvesztés
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 2013. július 1-jét követően nem ad lehetőséget a szabadságvesztés végrehajtásának a részbeni felfüggesztésére.
A próbaidő mértéke
A szabadságvesztés vonatkozásában értékelhető a bűnösség formája (szándékosság-gondatlanság ), másrészt az egyéb körülmények. A kiszabott szabadságvesztés ugyanis egy évtől öt évig terjedő próbaidőre függeszthető fel.
A próbaidő e kereteken belüli pontos meghatározásakor egyéb szempontok – például a bűncselekmény jellege, a bűnösség foka, a bűncselekmény indítéka, az elkövetés után tanúsított magatartás, a megbánás, jóvátétel, a kedvezőtlen életvezetés – mellett az egyéni megelőzés célja kap kiemelt szerepet. A határzár tiltott átlépése
, a határzár megrongálása
, valamint a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása
esetén ugyanakkor a próbaidő tartama két évtől tíz évig terjedhet, de nem lehet rövidebb az ezen bűncselekmények miatt kiszabott kiutasítás tartamánál.
A próbaidőt években és hónapokban kell meghatározni és az a kiszabott szabadságvesztésnél rövidebb nem lehet.
A próbaidő minél eredményesebb eltelte érdekében – csak a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésével egyidejűleg – az elkövető pártfogó felügyelet alá helyezhető. Ha pedig az elkövető visszaeső , kötelező jelleggel pártfogó felügyelet alatt áll.
A feltételes elítélés azonban csak a próbaidő megfelelő letelte után jelent valódi előnyt az elítéltre nézve. Ha azonban a próbaidő alatt megállapítják, hogy a szabadságvesztés végrehajtását a fentebb ismertetett kizáró ok ellenére függesztették fel, vagy az elkövetőt a próbaidő alatt elkövetett bűncselekmény miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélik, illetve az elítélt a pártfogó felügyelet magatartási szabályait súlyosan megszegi, vagy a kiutasított elkövető a felfüggesztett szabadságvesztés próbaideje alatt Magyarország területére visszatér, a felfüggesztett büntetést végre kell hajtani.
(Forrás: magyarorszag.hu)