VV Fanni: A gyanúsított maga mutatta volna meg, hogy hol a holttest!
Taktikai hiba a VV Fanni nyomozásban?
Ha a nyomozás a “többet ésszel, mint erővel” alkalmazza, az elkövető maga vezethette volna az elrejtett holttesthez a zsarukat. A módszeren még csak gondolkodni sem kellett volna sokat, csak vetni egy pillantást a rendőrségi múlt nem is olyan mély kútjába.
Fanni, RTL
40 centi beton
2004-ben a rendőrök 40 centi beton alól szedették elő az egyik elkövetővel az akkor már 7 éve eltűntnek nyilvánított maffiafőnököt, Szlávy Bulcsút. Nekik hogyan sikerült? Úgy, hogy a képbe került tettest nem fogták el azonnal, hanem ravaszul elhitették vele, hogy a rendőrség ismerheti a helyet, ahová Szlávy holttestét elrejtette. A folyamatos megfigyelés alatt tartott elkövetőt aztán csak akkor fogták el, egy garázsban a feltört 40 centis betonréteg alól előásta a Balaton egykori királyának földi maradványait.
Ehhez a rendőri bravúrhoz kellett persze kellett az a kiváló nyomozói csapat is, amely a legendás Kovács Lajos vezetésével kiötlötte és alkalmazta a zseniális trükköt.
Tegyük azért hozzá, hogy Szlávy Bulcsú eltűnése akkor már “döglött ügynek” számított, így a nyomozóknak nagyobb mozgástere nyílt a kreatív kísérletezésre. A VV Fanniéhoz hasonlóan elhúzódó, és a közérdeklődés reflektorfényében kissé megizzadó nyomozás esetén jelentős a nyomás a rendőrségen: minél előbb eredményt kell produkálni! Ha kerül végre egy elkövető, akkor a rendőrség nem szívesen vállalja be a kreatív kelepceállítással járó kockázatokat, vagyis azt, hogy a szabadlábon hagyott elkövető újabb bűncselekményt követ el, meglóg, esetleg öngyilkos lesz. Ez esetben ugyanis megint csak a rendőrségnek kellene magyarázkodnia, hogy “miért hagyták futni” a bűnöst…
A VV Fanni nyomozásban ezért hát azonnal levadászták a trófeát, mégsem ülhetnek nyugodtan babérjaikon a nyomozók. A publikum érdeklődése ugyanis nem csillapodik: miért nincs meg az áldozat?
Ezért lett volna talán célszerűbb a teljes győzelem érdekében némi önmegtartóztatást tanúsítani…
Hozzáteszem gyorsan: karosszék-detektívként könnyű okosnak lenni, utólag kritizálni… Lehetséges, hogy a rendőrök azért csaptak le azonnal a gyanúsítottra, mert a remények szerint még esetlegesen életben levő VV Fannit akarták megmenteni.
De tényleg: hogyhogy nem találják a holttestet?
Ez a tízezer dolláros kérdés!
Ha feltesszük, hogy a gyanúsított mozgása Budapesttől Siófokig, majd Dunaújvárosig rekonstruálható volt mobiltelefonja, illetve a használt autó GPS jelei alapján, akkor elvileg valahol ezen útvonal környezetében meg kellett volna már találniuk a rendőröknek a holttestet. A GPS jelek alapján az is megállapítható, hogy mely útvonalon haladt megállás nélkül az autó, és melyek azok a helyek, ahol hosszabban időzött, így földrajzilag számottevően leszűkíthető a kutatási terület.
Két magyarázat lehetséges arra, hogy a fentiek ellenére miért nincs meg még mindig a holttest. Lehetséges, hogy az elkövető a Dunába dobta a testet, és az megrekedt valahol a víz alján vagy egy távoli, kieső partrészen. A másik elképzelhető magyarázat, hogy a gyanúsított utazása valamely pontján – legalábbis átmenetileg – hátrahagyta mind a gépkocsit, mind a mobiltelefonját, és egy másik járművel szállította VV Fanni holttestét arra a helyre, ahol aztán attól végleg megszabadult.